YANKEVYCH OLEKSANDR

YANKEVYCH OLEKSANDR

Oleksandr Yankevych urodził się w Zastavnie (Ukraina). W wieku 11 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie we Lwowskiej Muzycznej Szkole Talentów im. S. Kruschelnyckiej w klasie Ludmiły Zakopets. Od października 2009 roku jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie kształci się w klasie prof. Jarosława Drzewieckiego.

Jest laureatem festiwali i konkursów o zasięgu ogólnoukraińskim oraz międzynarodowym, m.in. Turnieju Pianistycznego w Antoninie (2012; Grand Prix), Konkursu Kameralnego w Turynie (2012; III nagroda), Forum Pianistycznego w Sanoku (2008; Złoty Parnas), Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Dniepropietrowsku (2010; I nagroda), Konkursu Młodych Pianistów im. S. Richtera (2005; III nagroda), Konkursu Duetów Fortepianowych w Feodosii (2006, 2007; I nagrody), Konkursu Pianistycznego w Czechach, Usti nad Labem (2006; II nagroda).

Prowadzi aktywną działalność artystyczną, wykonując recitale solowe, a także utwory orkiestrowe.

Występował m.in. na festiwalach Wawer Music Festiwal, East Warsaw Festiwal, grał w Filharmonii Lubelskiej, Lwowskiej i Pomorskiej.

Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem m.in. Igora Tcheteva, Vladimira Krainieva, Michaila Voskresensky’ego, Pitera Fulgoni, Andrzeja Tatarskiego, Very Nosiny, Alberto Nose, Iriny Rumiancewej, Tatiany Shebanovej i wielu innych.